Slávnostná premiéra filmu Pražské Orgie

Film Ireny Pavláskovej Pražské orgie, nakrútený podľa rovnomennej predlohy americkej literárnej legendy Philipa Rotha, prichádza na plátna slovenských kín. Počas včerajšej premiéry v priestoroch bratislavského kina Lumière ho osobne odprezentovali producentka a režisérka Irena Pavlásková, herci Pavel Kříž, Jiří Havelka a Juraj Ďurdiak.

Získať práva od jedného z najrešpektovanejších svetových spisovateľov podľa Pavláskovej netrvalo dlho: „Pán Philip Roth sa mi ozval dosť skoro, potom, čo som mu napísala list s prosbou o práva. Dokonca si vyžiadal moje filmy a pozval ma na osobné rokovanie. V ten istý deň mi tie práva sľúbil a keď som sa vrátila do Prahy, môj agent už mal v maili návrh zmluvy,“ ozrejmila hosťom. Počas nakrúcania vzniklo mnoho príjemných i menej príjemných scén. Na svoj najhorší zážitok si spomenul Pavel Kříž: „Nakrúcali sme scénu, ktorá sa odohrávala v pražskej krčme, kde fajčili úplne všetci, tak ako to bolo v 70. rokoch. Urobilo sa mi z toho fyzicky zle, musel som vyjsť von. To bola pre mňa najhoršia scéna. Ale inak by som si zopakoval celý zvyšok filmu,“ povedal s úsmevom. O príjemnú situáciu z nakrúcania sa podelil aj jeho herecký kolega Havelka. „Rád by som si zopakoval scénu s Kseniou, v ktorej hádka veľmi rýchlo prerastie do vášne – ale Irena to vždy stopla,“ rozosmial sálu. Herec Juraj Ďurdiak, slovenský predstaviteľ snímky má na nakrúcanie len pozitívne spomienky. Celé to bolo veľmi očarujúce a ja Irenke ďakujem za nádherný zážitok,“ uzavrel pred premietaním príhovor.

Slávnostný večer, ktorý uvádzal moderátor Vlado Varecha, prišlo podporiť mnoho osobností z kultúrneho života. Hostiteľov svojou prítomnosťou poctil herec a šéf divadla Aréna Juraj Kukura, herečka Zuzana Mauréry, spisovateľ a textár Boris Filan a ďalší.
Foto: Katarína Haršányová


Napísali o filme Pražké orgie

Pokiaľ patríš k vášnivým čitateľom kníh, meno Philip Roth by ti rozhodne malo niečo hovoriť. Pokiaľ nie, tak ver, že ide o americkú literárnu legendu, ktorá sa môže pochváliť takými oceneniami, ako Pulitzerova cena, Man Brookerova cena či desiatky ďalších. Tento talentovaný spisovateľ okrem mnohých iných titulov napísal aj knihu Pražské orgie. A tá dostáva filmovú podobu.
Hasthag 

Filmová adaptácia známeho románu amerického spisovateľa Philipa Rotha Pražské orgie (The Prague Orgy, 1985) mieri do kín. Rovnomenná snímka českej režisérky Ireny Pavláskovej diváka prenesie do Československa v polovici 70. rokov minulého storočia. Spisovateľ pri písaní knihy vychádzal z osobných zážitkov z totalitnej Prahy, ktorú v tom období navštevoval. 
LITERARNE NOVINY 

Pražské orgie predstavia večierky plné neviazaného sexu a totalitný režim ČSSR zo 70. rokov
https://filmkult.refresher.sk/13966-Prazske-orgie-predstavia-vecierky-plne-neviazaneho-sexu-a-totalitny-rezim-CSSR-zo-70-rokov


Filmová adaptácia známeho románu amerického spisovateľa Philipa Rotha Pražské orgie (The Prague Orgy, 1985) mieri do kín. Rovnomenná snímka českej režisérky Ireny Pavláskovej diváka prenesie do Československa v polovici 70. rokov minulého storočia. Spisovateľ pri písaní knihy vychádzal z osobných zážitkov z totalitnej Prahy, ktorú v tom období navštevoval.
https://literarnenoviny.sk/servis/filmova-adaptacia-romanu-philipa-rotha-prazske-orgie-mieri-do-slovenskych-kin/


Do kín prichádzajú Pražské orgie: Film podľa knihy, kde autor vychádzal z vlastných zážitkov.
Film Pražské orgie režisérky Ireny Pavláskovej ukazuje Prahu v roku 1976 očami amerického spisovateľa. Scenár napísala Pavlásková podľa novely amerického spisovateľa a držiteľa mnohých významných cien Philipa Rotha, ktorý vlani zomrel.
https://x.telkac.zoznam.sk/cl/174/5565/do-kin-prichadzaju-prazske-orgie-film-podla-knihy-kde-autor-vychadzal-z-vlastnych-zazitkov

Film Ireny Pavláskovej Pražské orgie nakrútený podľa rovnomennej predlohy americkej literárnej legendy Philipa Rotha prichádza na plátna slovenských kín. Počas včerajšej premiéry v priestoroch bratislavského kina Lumière ho osobne odprezentovali - producentka, režisérka Irena Pavlásková, herci Pavel Kříž, Jiří Havelka a Juraj Ďurdiak.
https://komercnespravy.pravda.sk/kultura/clanok/529539-prazske-orgie-na-slovensku/


Americký spisovateľ a podporovateľ českého disentu Nathan Zuckerman prichádza v roku 1976 do Prahy, aby s Václavom Havlom a Ludvíkom Vaculíkom uzavrel zmluvy na vydanie ich diel v zahraničí.
https://kultura.sme.sk/c/22238769/prazske-orgie-mali-ukazat-ako-vnimal-normalizaciu-american-preco-ich-teda-nakrutili-cesi.html


Ako by ste sa cítili, ak by ste sa ocitli v totalitnom režime z polovice 70. rokov, ktoré boli plné strachu a paranoje? Film Pražské orgie, nakrútený podľa rovnomennej predlohy americkej literárnej legendy Philipa Rotha, vám to priblíži...
https://www.top-fashion.sk/lifestyle/kultura/filmy/5861-prazske-orgie-totalita-ocami-cudzinca


Pavel Kříž, ktorého preslávila úloha Štěpána Šafránka v slávnej sérii o Básnikoch, predstavil tento týždeň v Bratislave nový film Pražské orgie. Snímku nakrútila česká režisérka a scenáristka Irena Pavlásková (Fotograf, Zemský ráj to napohled, Bestiář, Čas dluhů, Čas sluhů) podľa rovnomennej predlohy americkej literárnej legendy Philipa Rotha. Jeho Pražské orgie sú jedinečným pohľadom na situáciu v Československu 70. rokov očami Američana.
https://www.teraz.sk/kultura/v-kinach-su-prazske-orgie-p-kriz/425136-clanok.html


Dva búrlivé dni so svojráznou ženou v Prahe očami amerického spisovateľa ponúkajú Pražské orgie. Film nakrútila podľa rovnomennej knihy americkej literárnej legendy Philipa Rotha česká režisérka a scenáristka Irena Pavlásková (Fotograf, Zemský ráj to napohled, Bestiář, Čas dluhů, Čas sluhů). Príbeh filmu Pražské orgie zavedie divákov do Prahy v polovici 70. rokov, kam prichádza slávny americký spisovateľ Nathan Zuckerman, aby odniesol rukopis napísaný v jazyku jidiš do Ameriky.
https://kultura.pravda.sk/film-a-televizia/clanok/529667-prazske-orgie-angelina-jolie-a-ovecka-shaun/


Pražské orgie mali ukázať, ako vnímal normalizáciu Američan. Prečo ich teda nakrútili Česi?
https://kultura.sme.sk/c/22238769/prazske-orgie-mali-ukazat-ako-vnimal-normalizaciu-american-preco-ich-teda-nakrutili-cesi.html#ixzz63BGtIXPi


Irena Pavlásková má vycibrený zmysel pre určitý ženský typ, ktorý je stelesnením krásnej nymfomanky, s talentom na akékoľvek konšpirácie spoločenského charakteru, s odbočkami do politiky alebo biznisu. Ich ciele sú rôznorodé a ich ikonický pôvod by sme asi ťažko hľadali v hrdinkách českých románov a filmov.
http://filmpress.sk/recenzie2/recenzie-2019/7486-praske-orgie


Herec Pavel Kříž: Bývalý režim povolil ľuďom aspoň sex. Ale odpočúval ich pri tom.
Kvôli emigrácii ho odsúdili na päť rokov.
https://kultura.sme.sk/c/22238576/herec-pavel-kriz-byvaly-rezim-povolil-ludom-aspon-sex-ale-odpocuval-ich-pri-tom.html#ixzz63BHELl53


Recenzia filmu Pražské orgie: Názov len obrazný, alebo skutočný? Predpremiéra filmu Pražské orgie sa uskutočnila 15.10. v Bratislave, v priestoroch kina Lumiére. Tohto podujatia sa samozrejme zúčastnili herecké ikony a režisérka samotného filmu. Diva.sk pri tom tiež nemohla chýbať.ňňň
https://diva.aktuality.sk/clanok/59547/recenzia-filmu-prazske-orgie-o-com-je-nazov-len-obrazny-alebo-skutocny


Držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Philip Roth napísal o svojich zážitkoch v komunistickom Československu knihu Pražské orgie, a tá sa dočkala sfilmovania práve v jej domovskom prostredí. Na premiére bola aj Soňa Koželová.
https://devin.rtvs.sk/clanky/reflexia-a-kritika/208254/filmova-recenzia-prazske-orgie


Dva búrlivé dni so svojráznou ženou v Prahe očami amerického spisovateľa. Film Pražské orgie je nakrútený podľa rovnomennej predlohy americkej literárnej legendy, Philipa Rotha, jedného z najrešpektovanejších svetových spisovateľov.
https://www.webnoviny.sk/prazske-orgie/


Dva búrlivé dni so svojráznou ženou v Prahe očami amerického spisovateľa. Skúsili by ste? Môžete! Naberte chuť a odvahu a vyberte sa do najbližšieho kina. Na tento večer totiž zaručene ešte po dlhú dobu nezabudnete.
https://nadherna.sk/podte-s-nami-ochutnat-prazske-orgie/clanok1081.html


V kinách sú Pražské orgie, Pavel Kříž hrá obeť totalitného režimu.
https://www.zivotpo.sk/clanky/clanok/132114/V%20kin%C3%A1ch%20s%C3%BA%20Pra%C5%BEsk%C3%A9%20orgie,%20Pavel%20K%C5%99%C3%AD%C5%BE%20hr%C3%A1%20obe%C5%A5%20totalitn%C3%A9ho%20re%C5%BEimu/